Poradíme jak můžete mít nižší účty za energie.

Levnější elektřina či plyn se v zálohách nepromítne automaticky. Třeba jim pomoci.

Energofirmy i regulační úřad avizují příští rok zlevnění energií. Někoho se dotkne víc, jiného méně. Závisí to i na tom, kde bydlíte.

Zdají se vám účty za energie příliš vysoké? Příští rok by se to mohlo zlepšit, ale ne pro všechny a ne stejně.

Nejlepší zprávy jsou spojeny s plynem. Ten má v průměru nejvíce zlevnit domácnostem, které plynem i topí. Pokud mezi ně patříte, neznamená to ještě, že ušetříte hned. „Zálohové platby pro domácnosti se mění při skončení fakturačního období jednotlivého zákazníka,“ řekl mluvčí Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) Ondřej Šebesta.

Pokud tedy vaše fakturační období začalo tento měsíc, SZP vám zálohy změní až v prosinci příštího roku. Tehdy byste dostali zpět i to, co jste na ně přeplatili. Čekat však na ně nemusíte. „Zákazníci mohou požádat o změnu výše záloh kdykoliv,“ řekl Šebesta.

Při změně záloh byste však měli být opatrní. „SZP přistupuje k požadavkům zákazníků na úpravu záloh individuálně. Přihlíží k tomu, aby odběratel na konci odpočtového období nemusel čelit vysokým nedoplatkům,“ řekl Šebesta.

O teple se rozhodne v nejbližších dnech
Sumy na faktuře vám může příští rok snížit i teplo. Platí to tehdy, pokud vás zásobuje teplárna, což spaluje plyn. Plyn na výrobu tepla na rozdíl od uhlí či biomasy zlevnil.

„Odběratelé dostanou informaci o zlevnění s první fakturou za měsíc leden,“ řekl předseda Slovenského svazu výrobců tepla Miroslav Obšivaný. Mělo by jít o maximálně 4procentní zlevnění, teplárna od teplárny se však liší svými náklady. O jednotlivých cenových návrzích v těchto dnech rozhoduje regulační úřad.
Jak budou vypadat faktury, bude jasné až po dohodě s bytovými družstvy či správcem. Může se stát, že zálohy se nesníží a zbylé peníze se použijí na opravy či údržby.

Největší chaos je zatím v cenách elektřiny. Úřad pro regulaci síťových odvětví tvrdí, že elektřina příští rok zlevní. Konečná cena elektřiny však ještě není známa, a proto může dojít také ke zdražení elektřiny. Je to proto, že o cenách zatím definitivně regulační úřad nerozhodl.

Trh se rozhýbal
Cena elektřiny se totiž skládá ze dvou částí – z ceny za dodávku a z ceny za distribuci. Distribuci si musí všichni hráči na trhu účtovat ve stejné výši. Zatím je pevně na celém Slovensku známa pouze cena za dodávku elektřiny. Ta je pro spotřebitele nejdůležitější, podle ní se totiž dají srovnávat ceny různých dodavatelů v regionu. Západoslovenské (ZSE), Východoslovenské (VSE) a Středoslovenské energetice (SSE) již na trhu konkurují firmy MagnaEA či Slovakia Energy. Ty pro příští rok ohlašují nižší ceny než jejich velcí konkurenti.

„Czech Energy bude snižovat celkové ceny elektřiny v rozmezí šesti až sedmi procent,“ řekl Richard Štrégl, mluvčí firmy. Domácnosti by tak mohly oproti ZSE, SSE či VSE ušetřit dvě až čtyři procenta.

Podobně je na tom i další konkurent – MagnaEA. „Nabízíme pro domácnosti levnější elektřinu než tradiční dodavatelé ve výrazné většině produktů,“ řekl Martin Ondko z této firmy. Největší úspory nabízí domácnostem, které využívají elektřinu pro přímotopné vytápění, tepelná čerpadla a na západě Slovenska i pro akumulační vytápění.

Právě teď přitom mohou domácnosti měnit dodavatele. Podle obchodních podmínek distribuček musí do konce prosince požádat o změnu dodavatele, aby k němu mohli přejít od prvního dubna. Tím, co již patří k zákazníkům Slovakia Energy, firma automaticky sníží zálohové platby, neboť snižuje své ceny.

U velkých distribučních firem to může být odlišné. \“Na našem call centru třeba požádat o snížení zálohy, není to komplikovaný proces,\“ řekl Peter Kimijan z tiskového oddělení ZSE. Upozornil také, že ZSE poskytuje více a lepších služeb než menší konkurenti.

Riziko přechodu k menším firmám vidí iv možnosti, že zbankrotují. Taková situace nastala v Česku a odběratelé zkrachovalé firmy museli přejít k velké distribučce. Jelikož pro ně neměla nakoupenou elektřinu, musela ji nakupovat dodatečně, což může být dražší.

Velké domácnosti čekají dvouciferné slevy
Slevy pro domácnosti však slibují také distribučky. „Největší snížení cen pocítí domácnosti, které byly letos zařazeny do kategorie velkých domácností, protože dochází k jejich zrušení,“ řekla Andrea Danihelová, mluvčí VSE. Souhlasí s ní i Anna Žatková ze SSE. V sazbách, které představují téměř 80 procent portfolia domácností středoslovenské distribučky, průměrná cena mírně klesne. “ V případě bývalých velkých domácností uvedený pokles představuje přibližně 16 až 22 procent,“ řekla Žatková.

Velké domácnosti dostanou i další „odškodné“ za to, že letos platily mnohem vyšší účty než takzvané malé domácnosti. Původně totiž regulátor rozdělil domácnosti podle toho, zda v roce 2007 spotřebovaly méně elektřiny než 5 tisíc kilowatthodin, případně 20 tisíc kilowatthodin, pokud elektřinou i topili. Nakonec úřad rozhodl, že stačí, když tuto hranici podlezou letos a to, co proplatili oproti malým domácnostem se jim vrátí. Dnešní velké domácnosti na středním Slovensku si například nebudou muset sami zajistit snížení záloh. SSE to udělá automaticky.

Tím ještě boj o zákazníka nekončí. Velké distribučky avizují speciální akce. „VSE připravuje několik zajímavých produktů pro různé typy zákazníků. Mluvit o detailech je však v tuto chvíli ještě předčasné,“ řekla Danihelová.

Faktura za elektřinu vás může zaskočit. Příští rok se změní
Na fakturách za elektřinu přibudou nová čísla. Mají pomoci odběratelům, aby věděli, za co vlastně platí.

Od příštího roku nebudete do schránky dostávat takové faktury, na jaké jste byli dosud zvyklí. Platí to pro faktury za elektrickou energii. Regulační úřad totiž rozhodl, že spotřebitelé by měli přesněji vědět, za co platí.

„Na faktuře budou zvlášť fakturovány položky z obchodního a položky z distribučního ceníku. Tento způsob již déle funguje při fakturování firem a organizací,“ řekla Andrea Danihelová, mluvčí Východoslovenské energetiky (VSE). Znamená to, že na faktuře bude cena rozdělena na více částí.

Nenechte se zaskočit tím, že se ocitnete zařazeni v jiné „odběrové skupině“. I tuto změnu totiž nařídil regulátor. Každý dodavatel může mít nově celkem nejvýše osm skupin, do kterých se domácnosti řadí podle spotřeby.

Distribučky musely přizpůsobit názvy jednotlivých sazeb. Pokud jste například z východního Slovenska a dosud jste byli v tarifu StandardMini, nově budete v DD1.

Pokud doufáte, že si můžete snáze porovnat ceny s jinými kraji, jste na omylu. Spotřeba, při které se vyplatí být v konkrétních tarifech, bude většinou v každém kraji pro tentýž tarif jiná. Distribučky v některých případech mírně změnily i spotřebu, při které se vám vyplatí zůstat v té, jejímž tarifu. Pokud se vám daří šetřit elektřinu nebo naopak zvyšujete její spotřebu, popřemýšlejte nad změnou tarifu. Pokud jste náhodou v nevýhodné sazbě, ve VSE o tom zákazníky informují ve faktuře. Tarifu si však musíte změnit sami, stačí telefonicky.

Related posts

Digitální média a jejich vliv

Turistika a lyžování v Alpách

Výhody umělé inteligence při středoškolském studiu